HELVA PIKNIKACI MEZUNLARI İÇİN NİSAN’DA BAHARIN MÜJDECİSİ; HEKVA PİKNİK!

Öğretmen derste öğrencilerine sorusunu sorar; Çocuklar ilkbaharın geldiğini nasıl anlarsınız? Öğrencileri hızla ellerini kaldırıp söz istemek için yarışırlar; Ağaçlar yeşile bürünür, çiçekler açar, havalar ısınır, günler uzar… Hep bildiğimiz cevaplar ardı ardına sıralanır… Arkalardan biri sadece farklı bir cevap verir; ACI’da Helva PİKNİK yapılır!!!

Bahar geçtiğimiz sene yağmuru bol getirdi İzmir’e. Kışı yaza şemsiyelerimizin altında bağladık.

İşte Helva Piknik de aynen böyle bir günde yaşandı.

20 Nisan 2014, Pazar günü yağmurla başlayıp, güneşe dönen, nemli bir İzmir günüydü.

Biz hazırlığımızı buna göre hem Blake Kültür Merkezi önündeki açık alanı şemsiyeler ile koruyarak, hem de co-op kapalı alanını kullanarak yaptık.

Takip edenlerimiz bilirler; tarihinde hep hafta içi kutlanan Helva Piknik bir evvel ki sene farklı bir tarz çalışması ile Pazar gününe kaydırılmış, bunun sonucunda da katılımın arttığı bariz bir şekilde gözlemlenmişti. Bu sene ise, Pazar günü brunch’ına döndürerek katılımcılara daha uygun olacağını düşündüğümüz bir şekilde hazırladık ikramlarımızı. Her yeni denememiz ders alınacak bir deneyime dönüşüyor. Amacımız daha çok katılımcı ile daha keyifli etkinlikler olduğu için, etkinlik şekli oturana kadar farklılıklar deniyoruz.

Sabah erkenden mis gibi kokular eşliğinde kahvaltı ikram masası hazırlandı. Maskot Orkestrası karşılama pozisyonunda yerlerini aldı. Çocuklar için hazırladığımız tüm eğlenceler hazırlandı. Saat 11:00’den sonra etkinlik heyecanla başladı. Havanın yağmurlu olması moralimizi bozsa da küçük gruplar halinde gelen mezunlarımız içimizi aydınlattı. Bizim her etkinliğimiz yüreğimiz ağzımızda gözümüz kapıda mezunlarımızın yollarını gözler durumda başlar… Misafir sayısı arttıkça bizim de yorgunluğumuz azalır, keyfimiz artar!

Bir süre sonra sahne alan müzik grubu da eğlenceli şarkılar çalmaya başlayıp güneş bulutların arasından kendini gösterince hepimiz derin bir nefes alabildik!

Veysi Bey ve ekibi yine mükemmel bir hazırlık yapmışlardı. İkram masası hem göze hem damağa hitap ediyordu. Bir kuş sütü eksikti masada, o kadar!

Çaylar bardaklara kondukça kahkahalar artıyor, müziğin keyfini çıkarıyordu herkes…

Saat 14:00’te, tam da planlandığı gibi kavrulmuş fıstığın nefis kokusu sardı etrafı! Evet, Helva karma zamanı gelmişti!

Ne anlamlı bir gelenek! Genç mezunlarımız ne Helva Piknik’i, ne de isminin neden “Helva” olduğunu hiç bilmezler. Bizlere bunu tekrar tekrar anlatmak düşer ki, genç kardeşlerimiz de bunu bilsin, paylaşsın diye… Daha önce de yazdığım gibi, Sevgili Bahar Vardarlı’nın tarihsel bir kanıt olarak her zaman başvurulması gereken, okul anılarını paylaştığı “Biz Kolejliyiz!” adlı kitabında şöyle anlatmıştır:

“İbrahim Taner Bey’in zamanında başlayan helva piknikler, Mayıs ayında kutladığımız önemli günlerden biridir. İbrahim Taner Bey’in ölümünden sonra da Mrs.Blake bu geleneği onun adına devam ettirmiştir. İbrahim Taner Bey’in ruhuna dağıtılan helvalar, Mrs.Blake’in okulumuzun öz değerlerine ne kadar saygı gösterdiğinin kanıtıdır.

Hatay Caddesi’nin üstündeki tepelerin tamamen bakir olduğu dönemlerde, okulun aşçı ve aşçı yamaklarının bir eşeğin üzerine, pırıl pırıl kalaylanmış kocaman bakır kazanı, irmik çuvallarını, yağı, şekeri yükleyip tepelere tırmanışları hiç gözümün önünden gitmez. Biz öğrenciler de ikişerli düzgün sıralar oluşturup, eşeği ve aşçıları takip ederdik…”

Biz Yetişenler Derneği ve Gençlik Kurulu olarak genç mezunlarımızın hiç duymadığı, bilmediği geleneksel bir günü tekrar canlandırma çabasındayız. 2013 yılında tarzını değiştirerek küllerinden doğurduğumuz bu anlamlı günü 2014 yılında da olmasını beklediğimiz büyük katılımla gerçekleştiğini gördüğümüzde, anladık ki, doğru yoldayız…

Yetişenler Derneğinin amaçları arasında ihtiyacı olan başarılı öğrencilerimiz için burs toplamak olduğu gibi okul geleneklerine sahip çıkıp gelecek nesillere başarılı bir şekilde aktarılmasını sağlamak da var. Bizler hep geçiciyiz ama okulumuz ve gelenekler kalıcı… Önemli olan bu ruhu kuşaktan kuşağa aktarmak… Diğer tüm okullardan bizi ayıran en büyük özelliklerden biri çok köklü bir geçmişe sahip olmamızdır. Bu büyük tarih içinde türlü anıyı, başarıyı, kişileri, gururları taşır… Bunları gelecek nesillere başarılı bir şekilde aktarmaz isek unutulur gider… Burada önemli olan ise değişen her türlü yeniliğe ve iletişime açık olmaktır aslında. Sonuçta günümüzde bu kadar hızlı değişen teknoloji ve akımlar arasında 10 yıl bile eski sayılacak bir zaman dilimi değil mi! Öyle ise bizlere düşen geleneklerimize sahip çıkarken yeniliklere de ayak uydurmaktır… Bu kadar büyük bir aile içinde, hem büyüklerimizin hatırlarına saygı gösterip hem de gelen yeni neslin isteklerini dinlemek gerek…

Bu noktada sizlerden her zamanki desteğinizi bekliyoruz… Gelin bize katılın…. İster Dernek üyesi olarak, ister Gençlik Kurulu üyesi olarak, ister etkinliklere misafir olarak… Size kalmış… Önemli olan bize katılmanız… Çünkü sizler aramızda olmazsanız geleneklerimiz ve gurur duyduğumuz tarihimiz olmaz…

Bu güzel etkinliğimizde bizden desteklerini esirgemeyen Keskinoğlu, Pınar, Moova, Adepo, Sakıpağa ailelerine, Veysi Bey ve ekibine, etkinlik eğlencelerini sağlayan 4 Team Organizasyon’a ve Sevgili Nitsa Çukurel’e, okulumuzun çalışanlarına, Oğuz Bey’e… Sonsuz teşekkürler…

Eşiyle, dostuyla, çocuğuyla okulumuza gelen onlarca mezunumuz güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşadı… Daha nice Helva Piknik’lerde bir arada olmak dileğiyle…

Tangül AKTUĞLU KARDEŞ (ACI’95)

 

HELVA PİKNİK 2014